MAGA Championships

- INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS -

Hosted by New Prague Gymnastics Club on March 23rd, 2019


Athletes From Each Age Group: Top 12 AA Advance to All Individual Events + Next 12 Athletes from each event

Note: If tie exists for 12th place, all Athletes with same score qualify.
*** Individual Championship Athletes advance based on Athlete Event Score at Team Divisional Meets ***

# of Athletes at Sites Declining Divisonals: 208
# of Athletes on Teams Declining Individuals: 50
# of Athletes Declining Individuals Championships: 34
Total Athletes Declining Championships: 292

Saturday Morning Session

Doors at 7:30a / March-in at 10:05a

Novice Championships - QUALIFIERS

Child Championships - QUALIFIERS

Saturday Afternoon Session

Doors at 3p / March-in at 5:35p

Junior Championships - QUALIFIERS

Senior Championships - QUALIFIERS


Gyms Declining Individual's

GymDeclined ByDeclined Date
Becker Jr. Bulldogs  
East Ridge Raptors Gymnastics  
Jr. Tiger Gym  
KidSport Gymnastics  
Melrose Rising Stars  
Paynesville Gym  
Sartell Sapphire Gym  
ScoreFlippers Gym MAGA  
Stillwater Junior Ponies  
Watertown Kips  
Willmar Wings  


Teams Declining Individual's

TeamGymDeclined ByDeclined Date
JAGS PrepJAGS  
K&G Junior Blitz 1K and G Gymnastics  
K&G Junior Blitz 2K and G Gymnastics  
PEG Firecrackers BluePerformance Elite Gymnastics  
PEG Firecrackers RedPerformance Elite Gymnastics  
Rockford Rockets Pre TeamRockford Gymnastics Club  


Athletes Declining Individual's

AthleteGymGymLevelDeclined ByDeclined Date
Abby Haroldson Cartwheeling CloversRosemount GymChild  
Ada Diaz Cartwheeling CloversRosemount GymNovice  
Alaina King Minnetonka - Team 3Minnetonka GymChild  
Alana Savian Lakeville BlazeLakeville Sparks GymnasticsJunior  
Alease Bertrand Leaping Leprechauns Rosemount GymJunior  
Amber Lindquist Cartwheeling CloversRosemount GymNovice  
Anna Kapsner K&G Crystal Blitz -T4K and G GymnasticsChild  
Audrey Kibort Minnetonka - Team 3Minnetonka GymChild  
Ava Fitch Lucky CharmsRosemount GymJunior  
Braidyn Scheich Shakin' ShamrocksRosemount GymSenior  
Brianna Brula Lakeville FireLakeville Sparks GymnasticsJunior  
Brianna Gootee Lucky CharmsRosemount GymChild  
Carly Pankoff Minnetonka - Team 2Minnetonka GymJunior  
Elena Sjaastad Saltos - Team BlackSt. Paul CentralJunior  
Ella Olson K&G Ocean Blitz -T1K and G GymnasticsChild  
Ella Ingham Minnetonka - Team 1Minnetonka GymSenior  
Emma Walley Minnetonka - Team 3Minnetonka GymSenior  
Gretta Grimsley Brainerd Elites 2Brainerd Elite GymnasticsNovice  
Jana Johnson K&G Ocean Blitz -T1K and G GymnasticsSenior  
Kaitlyn Sweatt Minnetonka - Team 1Minnetonka GymSenior  
Kate Waldock Blue Jags - T1Bloomington Jaguar GymChild  
Katya Sjaastad Saltos - Team BlackSt. Paul CentralSenior  
Kyleigh Sweatt Minnetonka - Team 1Minnetonka GymSenior  
Liza Roche Cartwheeling CloversRosemount GymNovice  
Macey Anderson Silver Jags - T2Bloomington Jaguar GymJunior  
Makia Stevens K&G Sapphire Blitz -T6K and G GymnasticsNovice  
Marcella Dircks Brainerd Elites 1Brainerd Elite GymnasticsJunior  
Maya Stilson K&G Sapphire Blitz -T6K and G GymnasticsChild  
Mikalyn Frye Minnetonka - Team 1Minnetonka GymJunior  
Paige Peterson Shakin' ShamrocksRosemount GymSenior  
Regan Schult RFGC EquinoxRiver Falls Gymnastics ClubSenior  
Sophia Savian Lakeville BlazeLakeville Sparks GymnasticsJunior  
Taylor Lindblom New Prague TwistsNew Prague GymnasticsSenior